Ať už jde o náročnou kariéru, lepší stravování, udržování přátelství nebo dosažení výkonů,
po kterých nejvíce toužíme, vše vyžaduje zdravý základ.
Žít život naplno začíná tím, že věnujete pozornost svému tělu a mysli.
Dlouhodobé účinky dobrých a špatných zdravotních návyků se kumulují. Jednoduše řečeno, nemůžete předběhnout svou minulost.
Chcete žít déle? Buďte optimistou.
Zde jsou některé návyky, které stojí za to implementovat, abyste si dali tu nejlepší šanci na delší a šťastnější život.
1. Důsledná fyzická aktivita
Dostatek fyzické aktivity může snížit riziko vzniku chronických nemocí, jako je cukrovka, obezita, hypertenze, srdeční choroby a mrtvice.
Existuje obrovské množství výzkumů, které podporují pravidelné aerobní cvičení nejen pro delší život, ale také pro delší udržení kognitivních funkcí.
Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby dospělí měli alespoň 150 minut (2 ½ hodiny) středně až intenzivní fyzické aktivity týdně, zatímco těhotné ženy by měly dělat alespoň 150 minut mírného aerobního a posilovacího cvičení týdně.
2. Zdravé BMI
Index tělesné hmotnosti je měření tělesného tuku, které hodnotí hmotnostní kategorii osoby a potenciální riziko zdravotních problémů podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Udržování zdravého BMI může prodloužit váš život o více než deset let, zjistila studie z roku 2018 a bylo spojeno s nižším rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu. K tomuto cíli vám může pomoci pravidelná fyzická aktivita a konzumace zdravých potravin.
3. Správná výživa
Konzumace více rostlinných potravin poskytuje skvělý zdroj antioxidantů. Oxidace je známkou stresu v našem systému a může vést ke změnám v hromadění plaku v tepnách a podobně. A tato oxidace je také spojena se stárnutím.
Podle jedné studie časopisu PLOS Medicine, byste si mohli prodloužit život tím, že budete jíst méně červeného a zpracovaného masa a více ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a ořechů. Potenciální výhody jsou zvláště silné, pokud začnete mladí – ženy, které začaly optimálně jíst ve 20 letech, by mohly prodloužit život o něco málo přes 10 let, zatímco muži, kteří začnou ve stejném věku, by si mohli přidat 13 let.
V době jídla by alespoň polovina vašeho talíře měla sestávat z ovoce a zeleniny. Důležité také je nejen to, co je na jídle, ale jak ho připravíte. Takže pečení a grilování je lepší než smažení.
4. Věnujte pozornost duševní pohodě
Duševní zdraví je často tak zanedbávanou součástí našeho celkového zdraví, ale ve skutečnosti přispívá obrovskou
částkou k celkovému zdraví a pohodě.
Posledních několik let přineslo stres a úzkost, které mohou ovlivnit krevní tlak, spánek, výběr stravy, příjem alkoholu nebo pokusy přestat kouřit.
Podle expertů je začlenění radostné činnosti do vaší každodenní rutiny, dokonce i v dospělosti, nezbytnou součástí prosperity jako člověka.
Dostatek spánku, zdravá jídla a cvičení jsou součástí vaší rutiny. Co chybí?
Pokud si vyhradíte pouhých 15 minut na trochu duševní hygieny, může vám to usnadnit život, říkají odborníci. Zkuste se po probuzení zhluboka nadechnout, buďte přítomni u své ranní kávy, místo abyste se rozptylovali, jděte na procházku, pište si deník a dělejte si přestávky od obrazovek.
Výhody těchto praktik pocházejí ze snížení hladiny kortizolu, stresového hormonu spojeného se zdravotními komplikacemi.
Schopnost lépe regulovat své emoce – čehož lze dosáhnout meditací – je spojena se zdravotní odolností ve vyšším věku.
5. Dostatek spánku
Lidé, kteří spí méně než sedm hodin v noci, mívají vyšší hladiny stresových hormonů, krevního cukru a krevního tlaku.
Kvalitu a množství spánku můžete zlepšit pravidelným cvičením a dobrou spánkovou hygienou. Udržujte svou ložnici v noci temnou,
tichou a chladnou a používejte ji pouze ke spánku a sexu. Pokud už musíte použít nějaké digitální zařízení, použijte brýle proti modrému světlu.
6. Méně pít alkohol
Dlouhou dobu si lidé spojují alkohol se zdravějším srdcem. Ale těžký příjem alkoholu může být ve skutečnosti
přímým toxinem pro srdeční sval a způsobit srdeční selhání. A také zvyšuje (hladinu cukru v krvi) a způsobuje přibírání na váze.
Studie z roku 2020 zjistila, že vyhýbání se nadměrnému množství alkoholu vám může prodloužit život alespoň o několik let tím,
že sníží riziko cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a dalších chronických onemocnění.
7. Nekouřit
Kouření je hlavním rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku více druhů rakoviny - nejen rakoviny plic,
ale také rakoviny prsu. Také zvyšuje riziko srdečních chorob, mrtvice a dalších stavů, které zkracují životy lidí.
Pokud jste obvyklým kuřákem, není příliš pozdě přestat a prodloužit si život.
Přestat kouřit je obtížná výzva, která trvá celý život, ale je to možné s hrstkou odborných tipů.
Kroky, které můžete udělat, abyste přestali kouřit a žili zdravěji:
Mít blízké a pozitivní vztahy dodává našemu životu štěstí a pohodlí a snižuje stres, říkají odborníci.
Studie ukázaly, že lidé, kteří mají uspokojivé vztahy s rodinou, přáteli a komunitou,
mají podle Harvard Health méně zdravotních problémů, žijí déle a pociťují méně deprese a kognitivního úpadku později v životě.
8. Budujte pevné vztahy
Pokud vám zavádění všech těchto návyků připadá jako hodně, přemýšlejte o nich jako o postupném budování. Možná nejsme dokonalí ve všem po celou dobu, ale existují věci, které můžeme udělat pro zlepšení krok po kroku, a mohli bychom se zavázat k takovému zlepšení životního stylu.